Σάββατο 31 Μαΐου 2025
Τετάρτη 21 Μαΐου 2025
Τετάρτη 14 Μαΐου 2025
ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ 2ου ΠΑΚΕΤΟΥ ΧΑΝΤΜΠΟΛ
Σοφία Παππά
Εργαλείο παραγωγικής τεχνητής νοημοσύνης gemini: Εκμάθηση βασικού σουτ
στο χάντμπολ σε μαθητές ΣΤ δημοτικού, εκπαιδευτικό σενάριο.
Εκπαιδευτικό
Σενάριο: Βασικό Σουτ στο Χάντμπολ για Μαθητές ΣΤ' Δημοτικού
Θέμα: Εκμάθηση του βασικού σουτ στο χάντμπολ.
Στόχος: Οι μαθητές
να είναι σε θέση να εκτελούν το βασικό σουτ στο χάντμπολ με τα βασικά του
τεχνικά χαρακτηριστικά.
Διάρκεια: 2 διδακτικές ώρες (90 λεπτά).
Υλικά: Μπάλες χάντμπολ (κατάλληλου μεγέθους για παιδιά), κώνοι ή σημάδια,
στόχοι (π.χ., στεφάνια, σηματοδότες).
Χώρος: Γυμναστήριο ή εξωτερικός
χώρος με ασφαλές δάπεδο.
1η Διδακτική Ώρα (45 λεπτά)
Μέρος 1: Προθέρμανση (10 λεπτά) Ελαφρύ τρέξιμο στο χώρο. Κυκλικές
κινήσεις (χεριών, ώμων, κορμού, γονάτων, αστραγάλων). Δυναμικές διατάσεις (π.χ.,
στροφές κορμού εν κινήσει, προβολές). Μέρος 2: Εισαγωγή στο Βασικό Σουτ
(15 λεπτά) 1. Επίδειξη από τον δάσκαλο: Ο δάσκαλος επιδεικνύει αργά και με
σαφήνεια το βασικό σουτ, εστιάζοντας στα εξής σημεία: Λαβή της μπάλας: Σταθερή
λαβή με τα δάχτυλα να αγκαλιάζουν την μπάλα. Φόρα: Μικρά, σταθερά βήματα
προσέγγισης προς τον στόχο. Ανάταση του βραχίονα: Το χέρι που κρατά την μπάλα
ανεβαίνει ψηλά και πίσω από το κεφάλι. Κίνηση του αγκώνα: Ο αγκώνας οδηγεί την
κίνηση προς τον στόχο. Ρίψη: Η μπάλα φεύγει από το χέρι με μια κίνηση του καρπού
και των δακτύλων. Ακολούθηση: Το χέρι συνεχίζει την κίνηση προς τον στόχο. 2.
Ανάλυση των βημάτων: Ο δάσκαλος αναλύει τα βήματα της φόρας (συνήθως 3 βήματα)
και τη σημασία του τελευταίου, πιο δυνατού βήματος για την ώθηση.
Μέρος 3: Πρακτική Άσκηση (20 λεπτά) 1. Ατομική εξάσκηση: Οι μαθητές, ανά
δύο, με μια μπάλα, εξασκούν τη λαβή και την κίνηση του βραχίονα χωρίς να ρίχνουν
προς στόχο. Ο ένας παρατηρεί και δίνει ανατροφοδότηση στον άλλον. 2. Ρίψεις σε
τοίχο: Οι μαθητές ρίχνουν την μπάλα σε έναν τοίχο, εστιάζοντας στην κίνηση του
χεριού και την ακολούθηση.
2η Διδακτική Ώρα (45 λεπτά)
Μέρος 1: Ανακεφαλαίωση και Επανάληψη (10 λεπτά) Σύντομη αναφορά στα
βασικά σημεία του σουτ. Επίδειξη του σουτ από εθελοντές μαθητές και διορθώσεις
από τον δάσκαλο.
Μέρος 2: Στοχευμένες Ασκήσεις (25 λεπτά) 1. Ρίψεις σε
στόχους: Τοποθετούνται κώνοι ή στεφάνια σε διαφορετικές αποστάσεις. Οι μαθητές
προσπαθούν να ρίξουν την μπάλα μέσα στους στόχους. Παραλλαγή: Βάλτε σηματοδότες
σε διαφορετικά ύψη και ζητήστε από τους μαθητές να στοχεύσουν ψηλά ή χαμηλά. 2.
Ρίψεις μετά από λίγα βήματα: Οι μαθητές ξεκινούν από μια στατική θέση, κάνουν
1-2 βήματα και σουτάρουν προς τον στόχο. Σταδιακά αυξάνεται ο αριθμός των
βημάτων (μέχρι 3). Μέρος 3: Παιχνίδι Στόχων (10 λεπτά) Δημιουργούνται δύο
ομάδες. Τοποθετούνται διάφοροι στόχοι (π.χ., κώνοι) με διαφορετική βαθμολογία.
Οι μαθητές ρίχνουν με τη σειρά τους και προσπαθούν να πετύχουν τους στόχους,
συγκεντρώνοντας πόντους για την ομάδα τους.
Αξιολόγηση:
Παρατήρηση της τεχνικής των μαθητών κατά τη διάρκεια των ασκήσεων. Αξιολόγηση
της βελτίωσης της ικανότητας τους να εκτελούν το βασικό σουτ.
Επεκτάσεις:
Για πιο προχωρημένους μαθητές, μπορούν να εισαχθούν παραλλαγές του σουτ (π.χ.,
σουτ από το πλάι). Μπορεί να γίνει σύνδεση με βασικούς κανονισμούς του χάντμπολ
σχετικά με το σουτ (π.χ., η περιοχή του τερματοφύλακα).
- Ακρίβεια & Ποιότητα περιεχομένου: Ανταποκρίνεται στους μαθησιακούς στόχους του αντικειμένου; Το εκπαιδευτικό σενάριο πού πρότεινε το gemini ανταποκρίνεται ως ένα βαθμό στους μαθησιακούς στόχους του αντικειμένου. Οι στόχοι, ο σκοπός η υλικοτεχνική υποδομή και η διάρκεια προσδιορίζονται με ακρίβεια και ανταποκρίνονται στο σχολικό περιβάλλον. Ενώ οι ασκήσεις που προτείνει είναι κατάλληλες και διαβαθμισμένης δυσκολίας, λείπουν οι ομαδικές δραστηριότητες που βοηθούν στο χτίσιμο της ομάδας, στην επικοινωνία των μαθητών και την συνεργασία.
• Παιδαγωγική Καταλληλότητα: Είναι εφαρμόσιμη στο
σχολικό περιβάλλον; Το σενάριο είναι εύκολα εφαρμόσιμο στο σχολικό περιβάλλον
διότι δεν απαιτείται ιδιαίτερος εξοπλισμός και υλικά, δίνει εναλλακτική να
δουλευτεί το σουτ και με διαφορετικές μπάλες καθώς και σε κλειστή αίθουσα.
•
Δημιουργικότητα & Καινοτομία: Ενσωματώνει δημιουργικές και σύγχρονες
προσεγγίσεις; Θεωρώ ότι δεν είναι ιδιαίτερα καινοτόμο. Λείπει το παιχνίδι και οι
ομαδικές δραστηριότητες.
• Σαφήνεια & Δομή: Είναι καλά οργανωμένη και
κατανοητή η πρόταση; Είναι απόλυτα κατανοητό και σωστά δομημένο. Αναφέρονται ο
σκοπός και οι στόχοι στην αρχή του σεναρίου, η διάρκεια και οι χρόνοι είναι
καθορισμένοι με ακρίβεια. Οι ασκήσεις περιγράφονται αναλυτικά.
•
Αναγκαίες Βελτιώσεις: Ποιες προσαρμογές θα μπορούσαν να ενισχύσουν την
ποιότητα της δραστηριότητας; Παιχνιώδεις ομαδικές δραστηριότητες. Στο δεύτερο
μάθημα το παιχνίδι θα μπορούσε να ενσωματωθεί και να γίνονται μέσα από αυτό οι
διορθώσεις και οι παρατηρήσεις.
Εγγραφή σε:
Αναρτήσεις (Atom)
Γνωριμία με το Χάντμπολ από ΠΑΠΠΑ ΣΟΦΙΑ